Stavba domu alebo zariadenie bytu vyžaduje, aby majitelia urobili veľa návrhových rozhodnutí. Jednou z nich je výber zariadení, ktoré zaistia správnu teplotu v miestnostiach a poskytnú neustály prístup k teplej úžitkovej vode. Moderné zariadenia spotrebúvajú oveľa menej plynu alebo ropy a zaisťujú tichú a bezproblémovú prevádzku po mnoho rokov. Obvykle sú drahšie ako tradičné riešenia, ale táto investícia sa oplatí oveľa rýchlejšie a majitelia inteligentnej vykurovacej infraštruktúry môžu počítať s ďalším vybavením. Aké náklady sa oplatí vynaložiť pri výstavbe systému ústredného kúrenia?

Prvky pre domácu inštaláciu

Inštalácia ústredného kúrenia pozostáva z mnohých prvkov, od potrubí a radiátorov až po vykurovacie kotly, ktoré používajú rôzne vykurovacie palivá a ponúkajú rôzny výkon a účinnosť. Skúsení inštalatéri odporúčajú používať zariadenia s automatickým ovládaním, ktoré zvyšujú bezpečnosť a pohodlie pri používaní a znižujú emisie škodlivých látok do atmosféry. Moderné vykurovacie jednotky dosahujú vyššiu účinnosť pri použití menšieho množstva paliva. Čoraz viac plynových kotlov je vybavených modulačnými horákmi, ktoré dynamicky spotrebúvajú iba množstvo paliva a vzduchu, ktoré je v danom momente potrebné na teplo. Umožňuje tiež predĺžiť životnosť zariadenia. Náklady na celú inštaláciu závisia od týchto prvkov.

Náklady na zriadenie ústredného kúrenia

Vzhľadom na veľký výber prvkov ústredného kúrenia budú náklady na investíciu odlišné. Kotly s vysokou účinnosťou a výkonom, vyrobené z antikoróznych materiálov, budú zodpovedajúcim spôsobom drahšie ako ich menej funkčné náprotivky. Ich prevádzka však bude lacnejšia, čo v prípade väčších budov bude citeľné už v prvej vykurovacej sezóne. Aby ste ušetrili, mali by ste napríklad v budove zabezpečiť dodatočnú izoláciu, ktorá umožní inštaláciu zariadení s nižším výkonom, ktoré spotrebúvajú menej paliva. Kondenzačné kotly prinášajú ďalšie úspory. Okrem energie získavanej zo spaľovania vykurovacieho paliva rekuperujú aj teplo obsiahnuté v samotnom výfukovom plyne. V porovnaní s tradičnými kotlami sú až o 30% úspornejšie.

Dizajn domácej inštalácie by mal byť zverený profesionálom, ktorí vám poradia s výberom zariadení s príslušným výkonom. Iba tak budeme schopní dosiahnuť optimálny výsledok vykurovania a vyrovnať výdavky na potrebné vybavenie. Pri vytváraní odhadu nákladov stojí za to pamätať na to, že nákup drahších moderných zariadení môže mať za následok výrazne nižšie účty za vykurovanie. To znamená nižšie účty za mnoho rokov používania.