Detské knižky, leporelá, knižky pískacie, gumové a aj také, čo po dotyku vydávajú najrôznejšie zvuky. Väčšina z nich bola nevyhnutou súčasťou nášho detstva. Hoci výchova deti sa postupom času mení úplne od základov, knihy budú vždy nástrojom, ako deťom rozvíjať fantáziu.

Samozrejme, deti pred päťdesiatimi rokmi pravdepodobne čítali knižky so zažltnutými stranami, ktoré sa dedili z generácie na generáciu a s rozprávkami, po ktorých od hrôzy nemohli zaspať. Na rozdiel od detí v dnešnej dobe, keď výber je neobmedzený, obrázky sú veselé, farebné a rozprávky písané opatrne, aby neovplyvnili detskú psychiku. Takže áno.  Progres je očividný. Ale ako je to s úctou ku knihám? Nepopieram, že deti sú niekedy také malé buldozéry, čo vnímajú zhadzovanie vecí ako najväčšiu zábavu a to sa asi nemení. Myslím si, že nejedna mamička by mi s frustrovanou tvárou  mohla potvrdiť, koľko lepiacej pásky už minula na ich rekonštrukciu.

No úcta, je aj koľko času venujú deti svojej knižke. Popravde, dnes si deti môžu čítať knižky aj samy a to ani nemusia tušiť, že nejaké písmenká existujú. Niekedy sú totiž knižky tak farebné a tak elektronické, že dospelých ani netreba. Lenže na koľko je toto výhodou? Nespočíva čítanie knižiek práve v tom, že sa s vami vaša mama schúli pod dekou a hladí vás pri tom po čele? Alebo že si váš starý otec nasadí okuliare na nos a starým prstom dôkladne otáča strany? Alebo, že vaša teta pri čítaní mení hlasy a robí smiešne grimasy? Podľa mňa, sú toto tie dôvody, pre ktoré deti čítanie milujú. Je to čas, ktorý rodičia a blízky investujú do detí najkvalitnejším spôsobom. Deti vás cítia, vnímajú a učia sa. A nie sú jediné. Aj dospelý človek, sadajúci si za knižku so sebavedomím, že tento druh literatúry hravo zvládne sa často zapotí pri najrôznejších otázkach detí, ktoré ho často privedú do rozpakov. No taktiež sa učí aj trpezlivosti, keď mu zvedavá ratolesť už toľkokrát skočila do príbehu, že jej dej úplne stratil význam.

Napriek všetkému, každý, kto má s večerným čítaním skúsenosť, by si aspoň raz pripísal na účet, ako vedľa spiaceho dieťaťa sedí pri tlmenom svetle s knižkou a nedočkavo otáča strany. Pretože aj v našom vnútri  sú pod perinou ťažkou od  povinností a problémov schované deti s baterkou, ktoré sa najradšej plavia s pirátmi na lodi a utekajú s prasiatkami  pred strašidelným vlkom. Pretože tento svet, svet rozprávok, je často krajší ako ten reálny. A vaše deti vás volajú do tohto sveta. Chcú s vami prežiť všetky dobrodružstva.

Tak neváhajte, vezmite knižku do ruky a ponorte sa do príbehu spolu s nimi. A ak si náhodou v rodine nemáte s kým čítať a ísť  do kníhkupectva pre detskú knižku sám pre seba vám príde príliš zúfale, neváhajte a vyhľadajte nejakú škôlku, družinu alebo aj nejaký detský domov, kde váš hlas bude hltať mnoho zvedavých detí. Možno práve tým deťom vynahradíte pozornosť, ktorú doma od svojich rodičov nedostávajú Vám zase deti na výmenu odovzdajú toľko dobrej energie, že vás nabije do vášho reálneho  života. Pretože možno to tak vždy nevyzerá, no práve deti nám vlievajú tú nádej, že zlo je potrestane a všetci žili šťastné, až kým neumreli….

A aký máte na to názor vy? Nebojte sa s nami oň podeliť na našom Facebooku a Instagrame, kde nás určite nezabudnite sledovať.

Autor: Cookie