Vedeli ste, že  hranolky nevznikli vo Francúzsku ale v Belgicku?  Touto informáciou sa rád pýši nie jeden Belgičan, no z ďaleka to nie je všetko. Hoci gastro patrí medzi nevyhnutnú súčasť belgickej kultúry, je tu množstvo iných zaujímavostí, ktorými nám môže táto v celku malá krajina vytrieť zrak. Tu sú niektoré z nich.

1. Zámky

Hoci táto krajina je 58. najmenšou suverénnou krajinou na svete, nachádza sa v nej rekordný počet zámkov v prepočte na kilometre štvorcové. Ide o neuveriteľných 400 zámkov otvorených verejnosti z celkových 3 000. Nádherne zreštaurované stavby však neponúkajú len poznávací zážitok ale sú aj využívané ako hotely a priestory pre školy, pričom v oboch prípadoch máte skúsenosť ako vytrhnutú z histórie. Osobne by som si dala povedať, učiť sa matematiku v kráľovskej  komnate, vy nie?

2. Politika Belgicka? Ani sa ma nepýtaj

Natrafila som na jedno belgické príslovie, ktoré v preklade znamená : Ak rozumiete nášmu politickému systému, znamená to, že vám to vysvetlili zle. Ako správny zvedavec som chcela zistiť, z čoho ich tvrdenie pramení. A poviem vám, majú pravdu. To len tak rýchlo nepochopíte. Podarilo sa mi však nájsť niekoľko kuriozít s ňou spojenými. Belgicko bolo celých 621 dní bez vlády, čím trhlo svetový rekord. Zvláštne na tom je, že podľa prieskumov to občanom tejto krajiny nejako neprekáža. Faktom však je, že hoci krajina má politiku vymyslenú dosť komplikovane, Brusel hostí ešte viac veľvyslancov a novinárov ako Washington DC.

3. Pochúťky

Budem priama. Do Belgicka sa idete najesť. Alebo skôr zamaškrtiť si. Hovorím samozrejme o známych Belgických wafliach s obrovským množstvom druhov polevy, ktoré by ste určite neodmietli. Pokiaľ sa vám už začali zbiehať sliny, tak by bolo dobré spomenúť, že Belgicko je označované ako krajina čokolády, preto lebo je považovaná za jednu z najlepších na svete. Keďže s čokoládou a jej obchodom nie je žiadna sranda, bol raz spísaný istý Belgian Chocolate Code čo je kódex o pravosti Belgickej čokolády. Pokiaľ však nie ste taký milovník sladkého ako ja, Belgicko vám ponúkne neuveriteľných  1 000 – 1200 druhov piva. No čo, už vám aj vysmädlo?

4. Mal v tom prsty Gargamel?

Kto by bol povedal, že práve Belgicko je domovom malých modrých postavičiek. Ako už asi tušíte, ide o Šmolkov. Okrem nich je táto krajina považovaná aj ako dobré zázemie pre komiksy. Belgicko má totiž najviac kresliacich umelcov v prepočte na kilometre štvorcové na svete. Medzi najznámejšie patria určite príbehy neohrozeného reportéra Tintina v serii Tintinové dobrodrúžstva. Aby toho nebolo málo, Britská herečka a módna ikona Audry Hepburnová prišla na svet v tejto malebnej krajine.

5. Na vysokohorskú turistiku to nevidím

Hoci sa tu nachádza  enormné množstvo hradov a zámkov stavaných zväčša v horách, Belgicko nerastie práve do výšky. Najvyšší vrch Belgicka sa nachádza vo výške len 694 metrov nad morom. Napriek tomu sa Belgicko nemá za čo hanbiť a svoj povrch využíva najlepšie ako vie, čomu naznačuje aj fakt, že 97% obyvateľov žije práve v mestách.

Toto všetko a ešte omnoho viac vám ponúka krajina čokolády.  Presvedčte sa o tom aj na vlastnej koži a a dajte nám vedieť vaše nové postrehy, aby sme mohli spolu nasledovať náš hashtag #cestovanímkpoznaniu

autor: Cookie