Rusko, krajina veľká ako samotné Pluto, je verejne známa svojou pestrou históriou, politickým vplyvom a aj jedinečnou geografickou polohou. No povedzme si úprimne, bola by nuda spoznávať svet len cez politiku a polohu. Preto vám teraz predstavím 5 faktov o Rusku, ktoré vám naň zmenia uhol pohľadu a snáď vás aj niečim prekvapia.

1. Jazyky

Rusko má v obľube byť v niečom totálne odlišné a mať niečoho x krát viac ako ostatní. Rozdielom nie sú ani jazyky, kedže okrem ruštiny môžete v Rusku počuť takmer 150 iných jazykov.  Medzi ne patria nie len slovanské jazyky, ale aj indické, germánske, románske a taktiež aj iránske a baltské. Viem si predstaviť, že polygloti a milovníci jazykov si v takejto krajne určite prídu na svoje.

2. Alkohol

Nie je žiadnym tajomstvom, že občas nadobúdame pocit, akoby Rusom kolovala v žilách vodka namiesto krvi. Tomuto tvrdeniu prispieva aj fakt, že do roku 2013 neuznávali pivo ako alkoholický nápoj. Kým Slovák vypije v priemere 10,24 litra alkoholu ročne, Rus vypije neuveriteľných 18 litrov. Daň za tento fenomén  ročne zaplatí v podobe otravy alkoholom  500 000 ľudí.

3. Čas

Územie je kvôli svojej rozlohe rozdelené do neuveriteľných 9 časových pásiem. To v praxi znamená, že Rusi z Moskvy, čo sa chystajú o 12:00 na obed, sú v jednej krajine s ľuďmi na Kamčatke, ktorí už možno kvôli tomu, že je 9 hodín, idú pomaly spať.

4. Falošné ambulancie

Dopravná situácia v hlavnom meste Moskva je katastrofálna a niekedy môžete uviaznuť v zápche aj na niekoľko hodín. Avšak, Rusi sú rozhodne vynaliezaví a tak si volajú falošné ambulancie, aby sa so spustenými majákmi šikovne predrali kolónami. Napadlo by vám spraviť niečo také?

5. Zákony

Ako som už spomínala, Rusi jednoducho neradi plávajú s prúdom. Preto rozhodne nesmú chýbať aj nejaké tie zaujímavé zákony. Ako napríklad zákon  ‘Dima Jakovlev’ zakazuje americkým občanom adopciu ruských sirôt. Zákon bol navrhnutý na základe tragickej udalosti, keď v USA nechal rodič ruské batoľa 9 hodín v aute, následkom čoho zomrelo. Kedže americký súd vyhodnotil situáciu ako nehodu, pobúrení Rusi navrhli zákon, ktorý by mal tomuto scenáru zabrániť. Ďalším príkladom by mohol byť zákon proti gayom alebo zákon, ktorý zakazuje dávať deťom bizarné mená. Konkrétne tento zákon, po skúsenosti s dieťaťom menom Šalát, mi však dáva celkom zmysel.

Hoci zaujímavostí o tejto krajine je naozaj veľa, dúfam, že sa mi podarilo ukázať vám túto úžasnú krajinu o trošku inak, ako ste ju poznali doteraz.

autor: Cookie

#cestovanímkpoznaniu