Stalo sa vám už niekedy, že vás dieťa zavolalo do hry a vy ste jednoducho nevedeli, čo máte robiť? Nie je to nič nepochopiteľné, keďže my sme už z tých čias dávno vyrástli a detské hry si už úplne nepamätáme. Ja som však dostala tú možnosť venovať sa deťom viac, keďže ich mám vo svojom okolí neúrekom, a preto som sa rozhodla poskytnúť vám pár rád ako deti jednoducho zaujať a zároveň preniknúť do ich sveta.

1. Venujte im plnú pozornosť

Prvá zásada a taktiež kľúč k tomu, ako si deti získať, je sústrediť im plnú pozornosť. Mnoho ľudí (a ja nie som výnimkou) má pri deťoch nutkanie vybrať si telefón a prejsť si sociálne siete, no radím vám, tento zlozvyk je najlepšie čím skôr eliminovať.  Sú chvíle, najmä pri tých menších deťoch, kedy sa hrajú samy  a nemusíte sa do hry aktívne zapájať. No napriek tomu, skúste len sedieť vedľa nich a pozorovať ich. Niekedy ich stačí len pochváliť, akú vysokú vežu postavili, alebo ako krásne učesali bábiku.  Vtedy dieťa cíti vašu pozornosť a často vás obdaruje úsmevom, o ktorý by ste kvôli telefónu v ruke určite prišli.

2. Budujte niečo nové

Deti milujú vytvárať niečo nové, niečo vlastné. Skvelé je, že existuje enormné množstvo možností ako niečo tvoriť. Môže to byť stavanie domov z lega, budovanie železničných tratí z detských koľajníc, stavanie bunkrov, modelovanie zvierat z plastelíny alebo aj menej tradičné, ako kreslenie domov kriedami na chodník a zariaďovanie svojich izieb. Minule sme dokonca skúšali napísať vlastnú rozprávku. Zobrali sme papier, vymýšľali sme postavy a dej, ja som zapisovala a deti kreslili ilustrácie. Detská kreativita sa pri tomto type hier rozvíja na plné obrátky a verte, že často to pohltí aj vás.

3. Čítajte im

O dôležitosti čítania deťom som už som písala, tak ak ste to ešte nespravili, neváhajte si prečítať viac tu. Každopádne, čítanie deťom je jednou z najlepších foriem, ako dieťa upokojiť keď je príliš rozdivené, takže túto možnosť vrelo odporúčam.

4. Využívajte veci, čo máte okolo seba

Keďže nie som úplne zástanca veľkého množstva drahých hračiek, je dobré vedieť sa vynájsť aj s obyčajnými vecami vo svojom okolí. Dôležité je nechať svojej kreativite dvere dokorán a vidieť veci, ktoré denne využívame na varenie alebo upratovanie, ako niečo, čo vás môže preniesť do vesmíru alebo hoci aj premeniť vás na rozprávkové bytosti. Napríklad, zoberte svoje farebné ponožky a navlečte ich dieťaťu na nohy a povedzte, že ide o kúzelne ponožky, ktoré ich prenesú do rozprávkového sveta. A potom už len stačí navštíviť pár ich obľúbených rozprávok a deti budú bez seba. Tak podobne môžete variť elixír v obyčajnom hrnci alebo kúzliť s drevenou vareškou. Verte, že ak aj nebudete vedieť v hre pokračovať, tak detská predstavivosť sa rýchlo chopí kormidla a o zábavu máte postarané.

5.  Hrajte slovné hry

Tento druh hier je ideálny napríklad počas cesty autom, na prechádzke alebo jednoducho vtedy, keď nechcete aby vám dieťa odbiehalo alebo ho chcete vytrhnúť z nudy. Dôležité je vyberať hru, ktorú dieťa zvládne, prihliadajúc na jeho vek, pretože ak mu hra nepôjde tak vám garantujem, že si ju už znova nezahráte. Pokiaľ sú deti menšie, volila by som hry, kde deti vymýšľajú slová na vopred dohodnuté písmeno. Je to dobrý odrazový mostík na neskoršie učenie písania a čítania písmen. Neskôr, keď sú deti staršie, sú možnosti rozsiahlejšie. Sú tu v ponuke hry ako Hádaj na čo myslím (dobré je zahrať si túto hru so zameraním, napríklad na zvieratká, kedy sa deti nie len naučia správne klásť otázky, ale aj sa toho veľa dozvedia). Taktiež je dobrá hra Jedno slovo pri ktorej každý povie jedno slovo z vety, čím sa vytvára príbeh, pričom deti sa učia pohotovo reagovať. Veľmi obľúbená je aj hra Kufor, kedy si povieme, že vyrážame na výlet a jeden po druhom hovoríme, čo by sme si zbalili do kufra, až na to, že musíme “zbaliť“ aj všetko, čo povedali tí pred nami. Touto hrou sa zase cvičí detská pamäť a aj naša trpezlivosť. S tou veru netreba šetriť, pretože ak budú deti nervózne, pretože im hra zo začiatku nepôjde, treba ich len pokojne naviesť správnym smerom a dať im dostatok času.

 

Podobných typov na hry je obrovské množstvo, no treba si zapamätať, že čokoľvek s deťmi robíte, má pre nich nesmiernu hodnotu. Pozornosť je pre deti ako forma kyslíka, ktorú potrebujú. Nielen, že sa toho veľa naučia, no taktiež si vás zapíšu do hlavy a do srdca ako niekoho, kto im daroval čas a odhalil im kúsok seba samého. Preto nebojte sa skloniť k tým najmenším a zaspomínať na staré časy, pretože veď nakoniec, práve ony sú naša budúcnosť.

Pokiaľ sa vám článok páčil a chceli by ste sa dočítať viac, neváhajte nás navštíviť aj na našom facebooku instagrame.